Odlučili ste izmjeniti MX zapise na domeni ili editirati DNS zonu pa na primjer želite mail i dns na Linux serveru, dok su web, ftp i sql servisi na Windows serveru, ili iste funkcije razdjeliti na dva servera, više različitih IP adresa i sl.
- Iz DNS Functions grupe odabrati Edit a DNS zone, odabrati zonu i kliknuti Edit.
Svaka DNS zona sadrži podatke o name serverima (NS zapisi), mail serverima (MX zapisi) te hostove (pojedine različite adrese). Valja napomenuti da NS i MX zapisi završavaju s točkicom kako bi se označila apsolutna adresa. Dakle, ukoliko editirate zonu domena.com i postavite NS zapis na dns.domena2.com bez točke na kraju, puno ime NS zapisa će biti dns.domena2.com.hc-reseller-test.com - točnije ime domene će se nadodati na kraj Vašeg unosa. Isto vrijedi i za MX zapise te molimo resellere da obrate posebnu pažnju prilikom editiranja). U svakoj su liniji na početnku host/ns/mx zapisi, zatim slijedi TTL vrijednost.
Što je to TTL vrijednost i zašto je bitna?
Time To Live vrijednost definira potrebno vrijeme između dvije provjere zapisa kod autoritativnih DNS servera. To znači da nakon što se propagira jedan zapis kroz Internet sa TTL vrijednošću 14400 (vrijednosti su u sekundama te 14400 odgovara vremenu od 4 sata), sljedeća 4 sata neovisno koliko puta promjenili zapis i njegovu vrijednost ista se neće propagirati kroz Internet.
Nadalje slijedi definicija vrste zapisa. Tako npr. A record označava zapis koji pokazuje na IP adresu, CNAME record (Canonical NAME) pokazuje na neko drugo DNS ime i sl. Zadnje polje je vrijednost zapisa (dakle IP adresa ili cname ime ili sl.)
Primjer promjene ovih zapisa može biti ovakav: domena je kreirana i na Windows serveru koji se nalazi na IP adresi 135.72.545.21 ; potrebno je napraviti sljedeće:
1. liniju www IN CNAME hc-reseller-test.com. promijeniti u www IN A 135.72.545.21
2. linuju ftp IN A 20.447.221.7 promijeniti u ftp IN A 135.72.545.21
3. po potrebi dodati novu liniju recimo mssql IN A 135.72.545.21
Na kraju treba kliknuti Save kako bi se izmjene propagirale kroz naše DNS servere i preko njih dalje na Internet.